ვიქტორინის თემა:
მოგზაურები და აღმოჩენები
სწავლების საფეხური
და კლასი: დაწყებითი
საფეხური , IV1კლასი,IV3კლასი და IV7კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა: თვითოეული კლასიდან 11 მოსწავლეა. (სულ
33)
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები/შედეგები:
-----იმსჯელებენ და გაიღრმავებენ ცოდნას მოგზაურებზე და აღმოჩენებზე,გამოუმუშავდებათ
შემდეგი უნარ-ჩვევები: დასკვნის გამოტანის, დაკვირვების, ანალიზის, სწრაფი აზროვნების
და სოციალური უნარ-ჩვევები.
ე.ს.გ. განსაზღვრული მისაღწევი შედეგებია:
ბუნ. IV.7moswavles SeuZlia
dedamiwis formaze msjeloba.
Sedegi
TvalsaCinoa, Tu moswavle:
• agrovebs
informacias mogzaurebze, aanalizebs mas da msjelobs am mogzaurebis wvlilze
dedamiwis
formis Sesaxeb warmodgenis
CamoyalibebaSi;
ვიქტორინის
მსვლელობა:
ვიქტორინის
ჩატარებამდე კლასებში ჯგუფების შექმნა მოხდა
წინასწარ ჩატარებული წერების შედეგების მიხედვით. ის მოსწავლეები რომლებმაც დავალების 60℅ შეასრულა ავტომატურად
გახდა ვიქტორინის მონაწილე (ნაწერები ინახება
კლასში). ჯგუფს ჰყავს კაპიტანი--საუკეთესო ნაწერის ავტორი (რუხაძე დაჩი, სვანიძე ირაკლი, ჩიჩუა ნიკა).ვიქტორინის
დრო , კითხვები და მიმდინარეობა აგებულია კლასში ძლიერი და სუსტი მოსწავლეების მუშაობის
დაკვირვების მიხედვით (აქ იგულისხმება კითხვების
სირთულე და დრო) .
პირველი დავალება (10წთ.---მაქ.15ქ.)
ვიქტორინაზე გამოყებებული იქნება 15 ტესტური დავალება:
1. სად დაიბადა ქრისტეფორე კოლუმბი?
ა) ლისაბონი ბ) მარსელში გ ) გენუაში დ)მეხიკოში
ა) ლისაბონი ბ) მარსელში გ ) გენუაში დ)მეხიკოში
2. რომელია ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკის ხალხთა სალაპარაკო ენა?
ა) ესპანური ბ) ინგლისური გ )ფრანგული დ) გერმანული
ა) ესპანური ბ) ინგლისური გ )ფრანგული დ) გერმანული
3. რომელმა
მეცნიერმა ივარაუდა პირველად დედამიწა მრგვალია დაბრუნავსო?
ა) პითაგორამ ბ) ნიუტონმა გ) ბრუნომ დ)ფერნანდო მაგელანმა
ა) პითაგორამ ბ) ნიუტონმა გ) ბრუნომ დ)ფერნანდო მაგელანმა
4.ვინ უწოდა ამერიკელ ხალხს ინდიელები?
ა) ამერიგო ვესპუჩიმ ბ)ქრისტეფორე კოლუმბმა გ ) ფერნანდო მაგელანმა
დ) ვაკო და გამამ
ა) ამერიგო ვესპუჩიმ ბ)ქრისტეფორე კოლუმბმა გ ) ფერნანდო მაგელანმა
დ) ვაკო და გამამ
5. რა ჯიშის
ძაღლები იყვნენ სტრელკა და ბელკა?
ა) სპანიერი ბ) ნაგაზი გ) პუდელი დ) ლაიკა
6. ჩამოთვლილი ქვეყნებიდან რომელი ქვეყანა მდებარეობს პირინეის ნახევარკუნძულზე?
ა) გერმანია ბ) საფრანფეთი გ) იტალია დ) ესპანეთი
ა) გერმანია ბ) საფრანფეთი გ) იტალია დ) ესპანეთი
7. ვინ და სად აღმართა ნორვეგიის
დროშა პირველად?
ა) რობერტ პირმა-----არქტიკაში
ბ) რობერტ პირმა----- ანტარქტიდაში
გ) რუალ ამუნდსენმა ----სამხრეთ პოლუსზე
ბ) რობერტ პირმა----- ანტარქტიდაში
გ) რუალ ამუნდსენმა ----სამხრეთ პოლუსზე
დ) რუალ ამუნდსენმა -----არქტიკაში
დ) 8. რომელი მცენარე არ შემოსულა ამერიკიდან ევროპაში?
ა) კარტოფილი
ბ) პომიდორი
გ) ლობიო
დ) წიწაკა
გ) ლობიო
დ) წიწაკა
9. რომელმა მოგზაურმა იმოგზაურა საქართველოში?
ა) ვასკო და გამამ
ბ) მარკო პოლომ
გ) ჯეიმს კუკმა
დ) რობერტ პირმა
ა) ვასკო და გამამ
ბ) მარკო პოლომ
გ) ჯეიმს კუკმა
დ) რობერტ პირმა
10. გემი რომელმაც იმოგზაურა დედამიწის გარშემო?
ა) სანტა-მარია
ბ) ვიქტორია
ა) სანტა-მარია
ბ) ვიქტორია
გ) ნინია
დ) პინტუ
დ) პინტუ
11) მარიანის ღრმული მდებარეობს?
ა)ინდოეთის
ოკეანეში
ბ) სამხრეთ ოკეანეში
ბ) სამხრეთ ოკეანეში
გ) ატლანტის
ოკეანეში
დ) წყნარ ოკეანეში
დ) წყნარ ოკეანეში
12) ქართველი მოგზაური რომელმაც იმოგზაურა ველოსიპედით
დედამიწის გარშემო?
ა) ჯუმბერ ლეჟავა
ა) ჯუმბერ ლეჟავა
ბ) სულხან საბა ორბელიანი
გ )ნიკოლოზ ჩოლოყაშვილი
დ) ტიმოთე გაბაშვილი
გ )ნიკოლოზ ჩოლოყაშვილი
დ) ტიმოთე გაბაშვილი
13) რომელი დაავადების შედეგად დაიხოცა მაგელანის ეკიპაჟის წევრები?
ა) ანემია
ბ) სურავანდი
გ) გრიპი
დ) შავი ჭირი
14) რომელი მოგზაური არ დაღუპულა მოგზაურობის დროს?
ა) ფერნანდო მაგელანი
ბ) დევიდ ლივინგსტონი
ა) ფერნანდო მაგელანი
ბ) დევიდ ლივინგსტონი
გ)ჯეიმს
კუკი
დ) ვასკო და გამა
დ) ვასკო და გამა
15.რას ნიშნავს
კუნძულის სახელი სან-სალვადორი?
ა) წმინდა
მაცხოვარს
ბ) ბედნიერ მგზავრობას
გ) მშვიდობით მობრძანებას
დ) ლოცვას უფლისადმი
ბ) ბედნიერ მგზავრობას
გ) მშვიდობით მობრძანებას
დ) ლოცვას უფლისადმი
15 ტესტურ კითხვაზე თვითოეულზე 20 წამი დრო ეძლევათ და 1 ქულის მოპოვების შანსი აქვთ (სულ 10წთ. და 15ქ. მაქსიმალური ).
მეორე დავალება (4წთ.---მაქ. 3ქ.)
შემდეგ ამოსაცნობია სამი ფოტოსურათი : ჩინური კომპასი, მარკო პოლო, დევიდ ლივინგსტონი--ჩანჩქერი
ვიქტორია . დრო თვითოეულ სურათზეა 30 წამი და 1ქ. სწორ პასუხზე (მაქიმალურია 3 ქულა) ,პასუხი უნდა წარმოადგინონ ნაწერის სახით
.
მესამე დავალება (დრო 5წთ.
--მაქ . 2ქ.)
მეოთხე დავალება (5წთ.---მაქ.
5ქ.)
კროსვორდი
, ვერტიკალურად უნდა მიიღონ სიტყვა მოგზაურები
მისი კითხვებია:
1.
ვინ
იმოგზაურა პირველად დედამიწის გარშემო? (მაგელანი)
2.
პირველი
ევროპელი ვინც აზიაში იმოგზაურა (პოლო)
3.
ინდოეთის
საზღვაო გზის აღმომჩენი (ვასკო და გამა)
4.
ინკების
იმპერიის დამპყრობელი (პიზარო)
5.
კუნძული
ავსტრალის სამხრეთში (ტასმანი)
6.
სამხრეთ
პოლუსის დამპყრობელი (ამუდსენი)
7.
არქტიკის
დამპყრობელი(პირი)
8.
აცტეკების
იმპერიის დამპყრობელი (კორტესი)
9.
ამერიკის
აღმომჩენი (კოლუმბი)
10.
ვინ
აღმოაჩინა ავსტრალია? (კუკი)
მეხუთე დავალება
(10წთ.-მაქ. 3ქ.)
ვიდეო რგოლზე მოგზაურის
ამოცნობა მონაწილეობენ მხოლოდ კაპიტნები, 10 წთ.-იანია შეჯიბრი. (ფერნანდო მაგელანის მოგზაურობაა)
მეექვსე დავალება (6 წთ.
---მაქ. 2ქ.)
თვითოეული ჯგუფი
მოწინააღმდეგე ჯგუფთან თითო კითხვას სვამს წინასწარ
მოფიქრებულს ,კითხვა 1ქულიანია და 20 წამი ეძლევათ დრო პასუხის გააცემად.
თუ ვერ მოხერხდა გამარჯვებული ჯგუფის გამოვლენა
მაშინ დაისვება ჩებსმიერ სამი დამატებითი შეკითხვა , რომელიც საჭიროებისამებრ მაქვს
გადანახული.
1.რომელი ქალაქია
ყველაზე დიდი მოსახლეობის მიხედვით:
ა) ტოკიო
ა) ტოკიო
ბ)ნიუ-იორკი
გ) შანხაი
დ) ლონდონი
გ) შანხაი
დ) ლონდონი
2. რომელი ქვეყანაა
ბუდიზმის სამშობლო
ა)ჩინეთი
ბ)ინდოეთი
გ) იაპონია
დ)სირია
ა)ჩინეთი
ბ)ინდოეთი
გ) იაპონია
დ)სირია
3. რომელი ხალხის
ზღაპრებში ცხოვრობს ჯინი?
ა) ბერძნების
ბ) რომაელების
გ) არაბების
დ) ირანელების
ა) ბერძნების
ბ) რომაელების
გ) არაბების
დ) ირანელების
გამარჯვებული ჯგუფი
დაჯილდოვდება პრიზით.
შეფასება
(4წთ.) : წინასწარ დახაზულია შეფასების
ცხრილი ,მაქსიმალური ქულაა 30.
რესურსები: მე-4 კლასის
ბუნების სახელმძღვანელო ბაკურ სულაკაურის გამოცემა
2011წ.
ინტერნეტ რესურსები
: google,wikipedia
პროექტორი, კომპიუტერი, თაბახის ფურცლები,კალმები ,ნაბეჭდი დავალებები.
ადამიანური რესურსები
თვითშეფასება:
1)
წარიმართა
თუ არა გეგმისამებრ?
2)
როგორი
იყო განაწილება დროში და შესაბამისობა თვალსაჩინოებებთან?
3)
რას
შევცვლიდი ამ ვიქტორინის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში
გაკვეთილის გეგმის მოკლე აღწერა
თარიღი: 28.10.2013წ.
საგანი/პედაგოგი
|
ბუნება -ეთერ პაპუნაშვილი
|
სწავლების საფეხური, კლასი
|
დაწყებითი საფეხური, მე-43 კლასი
|
თემის სახელწოდება
|
ყვავილობან მცენარეთა სასიცოცხლო ციკლი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
30 მოსწავლე. კლასში არ არის ინდივიდუალური მიდგომის საჭიროების მოსწავლე
.
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი (სტანდარტი/შედეგი)
|
mimarTuleba: cocxali samyaro
bun. IV. 1. moswavles SeuZlia organizmebis
sasicocxlo ciklis aRwera.
Sedegi
TvalsaCinoa, Tu moswavle:
•
akvirdeba organizmebs sasicocxlo ciklis sxvadasxva stadiaze, Sedegebs
warmoadgens naxatebis
an
Canawerebis saxiT. svams kiTxvebs (mag., rogor icvleba Teslidan aRmocenebuli mcenare,
) da poulobs pasuxebs;
• aRwers im cvlilebebs, romlebsac sxvadasxva
mcenare ganicdis sasicocxlo ciklis ganmavlobaSi
(mag.,
Tesli-nayofi-Tesli).
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები
|
მოსწავლეები შეძლებენ:ყვავილოვანი
მცენარის სასიცოცხლო ციკლის სხვადასხვა სტადიების თანმიმდევრულად დახასიეთებასა და ნახატების სახით წარმოდგენას. უშუალო დაკვირვებით შეისწავლის ყვავილოვანი მცენარის სასიცოცხლო ციკლის თესლისა და აღმოცენების
ეტაპს,შეძლებს საკუთარი დაკვირვების გაანალიზებას. განუვითარდებათ ჯგუფური მუშაობის
უნარ-ჩვევები.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ცოცხალ
ორგანიზმთა დამახასითებელი თვისებები (ზრდა-განვითარება, გამრავლება, კვება და სხვა...),სასიცოცხლო
ციკლი და მისი ეტაპები.
|
გაკვეთილის მიმდინარეობა (აქტივობები და დრო) და კლასის ორგანიზაციის
ფორმები
|
საკლასო ოთახის
ორგანიზება ჯგუფური მუშაობისთვის ხდება წინასწარ, იმუშავებს 5 ჯგუფი ,ჯგუფი იქმნენა
შემთხვევითობის პრინციპით.
მისალმება ,დასწრებაზე აღრიცხვა,მოსწავლეთათვის
თემისა და შეფასების გაცნობა (1წთ.)
გაკვეთილის I ფაზა
(6წთ.)
აქტივობა 1. პროვოცირება(3წთ.)
მასწავლებელი
უჩვენებს კლასს ყვავილის მოდელსა და ნაყოფს (ვაშლს),ეკითხებათ რა საერთო აქვს ამ ორს
ერთმანეთთან?
რა არის მოთავსებული ნაყოფში?
აქტივობა 2.
წინარე ცოდნის გააქტიურება კითხვა-პასუხით: (3წთ.)
1)
რა საერთო თვისებები ახასიათებს ცოცხალ ორგანიზმებს?
2)
რა არის გამრავლება ?
3)
რა არის სასიცოცხლო ციკლი?
4)
რა ეტაპებისგან შედგება მცენარეთა სასიცოცხლო ციკლი?
გაკვეთილის II ფაზა( 28წთ. )
სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 5. მინი ლექცია( 3წთ.)
მასწავლებელი საუბრობს მცენარის აგებულებასა და გამრავლებაზე
აქტივობა 6. ჯგუფური მუშაობა( 25წთ.)
ჯგუფებში აკვირდებიან ცდის შედეგებს, პრეზენტაციის სახით წარმოადგენენ
(ჩანახატითა და მოკლე ინფორმაციით) კლასის წინაშე. შემდეგი მონაცემების მიხედვით:
1. რა პირობებია საჭირო მცენარის აღმოცენებისათვის
(სამი პირობა: სითბო,წყალი და ჰაერი)
2. საკმარისია თუ არა აღმოცენებისათვის მხოლოდ
ორი პირობის შესრულება?(მაგ.სითბო და ჰაერი)
3. რომელი ცდის შედეგად განვითარდა აღმონაცენი
ყველაზე კარგად? ყველაზე ცუდად?
4. რა განუვითარდა მცენარეს აღმოცენებისას?
(ფესვი, ღერო, ფოთოლი)
შემდეგ ასრულებენ დავალებას:
ფურცელზე დაწერილ სიტყვებს განალაგებს სასიცოცხლო ციკლის ეტსპების მიხედვით
თანმიმდევრულად.
გაკვეთილის
III ფაზა
რეფლექსია (5წთ.)
კითხვა-პასუხით ცოდნის შეჯამება:
1. რა
ეტაპებისაგან შედგება ყვავილოვანი მცენარის სასიცოცხლო ციკლი?
2. დაუკავშირე
მისი სასიცოცხლო ეტაპები წელიწადის დროებს.
3. რომელ
მსგავს ეტაპებს გაივლიან წიწვოვანი და ყვავილობანი მცენარეები?
4. რატომ
არ აღმოცენდება ყველა თესლიდან მცენარე?
აქტივობა
7. საშინაო დავალება (2წთ.)
მოსწავლის წიგნიდან გაკვეთილი თხრობით:ყვავილოვან მცენარეთა სასიცოცხლო
ციკლი.გვ. 38-ზე. დასაწერად:აქვე გაკვეთილის ბოლოს 39გვ.-ზე სავარჯიშოები და მოსწავლის რვეულში თესლიდან მცენარის აღმოცენებაზე დაკვირვების ცხრილში
შესაბამისი უჯრების შევსება .დაკვირვების გაგრძელება.
|
შეფასება
|
(3წთ.)
ურთიერთ შეფასება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის მიხედვით. გამარჯვერბულ
გუნდს ირჩევს მასწავლებელი და იძლევა მიმდინარე განმავითარებელ , ზეპირ სიტყვიერ
კომენტარს.
|
რერრრრ რესურსები
|
ჟურნალი,დაფა და ცარცი,რვეულები და კალმები, ძირითადი სახელმძღვანელო-ბუნება
მე-4 კლასი, ბაკურ-სულაკაურის გამომცემლობა(2011წლის),თაბახის
ფურცლები, ყვავილისა და ნაყოფის მოდელები,ცდის საჭირო მასალა(თესლები და მათი აღმონაცემები),ფერადი
ფარქრები.
|
1.GGgakveTilis Tema
|
Bbaqteriebi da
virusebi
|
2. swavlebis safexuri, sagani da
klasi
|
dawyrbiTi
safexuri
buneba –me-3
klasi
|
3.pedagogi ,sakontaqto monacemebi
|
eTeri papunaSvili
eteripapunashvili@gmail.com mob. 577386021
|
4. moswavleTa raodenoba da profili
|
klasSi aris 29
moswavle.
klasSi ar aris
gansakuTrebuli midgomis saWiroebis moswavle.
|
5. gakveTilis saswavlo miznebi da
Sedegebi (e.s.g.-iT misaRwevi Sedegi/indikatori)
|
Mmoswavleebi
gaecnobian baqteriebsa da virusebs, maTi aRmoCenis istorias, imsjeleben maT
sasargeblo da saziano mxareebze, daajgufeben formis mixedviT. Camoayalibeben
profilaqtikur RonisZiebebs.
Bbun.III.9. moswavles SeuZlia piradi
higienis ZiriTadi wesebis dacva.
Sedegi TvalsaCinoa, Tu moswavle:
bun.III 9.1. CamoTvlis elementarul zomebs,
romelTa dacva saWiroa gadamdebi daavadebebis Tavidan asacileblad .
gamoumuSavdebaT Semdegi unar-Cvevebi:
dakvirveba, analizi, msjeloba, daskvnis gamotanis, socialuri urar-Cvevebi.
|
6.winare codna
|
winare masalis
gaxseneba da gaRrmaveba: janmTelobis mniSvneloba, janmrTelobis ZiriTadi
faqtorebi(swori kveba, kbilebis movla). rogor zrunavT janmrTelobis
SenarCunebaze.
|
7. gakveTilis mimdinareoba ,
aqtivobebi da dro
|
Oorganizeba jgufuri muSaobisaTvis, klassi
iqmneba 5 samuSao jgufi. Ddajgufeba SemTxveviTobis principiT.
Mmisalmeba, daswrebaze aRricxva,Temisa da
Sefasebis gacnoba, saSinao davalebis gamokiTxva, winare codnis gaxseneba
kiTxva-pasuxis reJimSi.(4wT.)
1) ra aris janmrTeloba?
2) ra faqtorebi moqmedeben
janmrTelobaze?
3) ra mniSvneloba aqvs
adanianisaTvis janmrTelobas?
Pprovocireba.(3wT.)
xeli gaWris,
gakawvris an xiWvis SerWmis SemTxvevaSi Wriloba albaT erTxel mainc
dagCirqebiaT, dafiqrdiT ra SeiZleba iyos amis mizezi?
Mmini leqcia. (3wT.) baqteriebisa da
virusebis gacnoba, klasiqikacia.
siRrmiseuli
wvdoma.(30wT)
jgufuri muSaoba,
darigebuli informaciis mokle zepiri prezentacia, Sesabamisad slaid Souze
CvenebiT.
1) Bbaqteriebis aRmoCenis istoria
da agebuleba.
2) virusebis aRmoCenis istoria da gamravleba
3) sasargeblo da saziano
baqteriebi
4) virusuli daavadebebi
5) daavadebaTa profilaqtikuri
RonisZiebebi.
refleqsia.(3
wT.)
3 ram, rac axali gaigeT
2 ram, razec meti
gindaT icodeT
1 ram, rac
bundovani darCa
|
8. Sefaseba(3wT.)
|
ganmaviTarebeli
sityvieri komentari.
Sefasebis sqema:
1.
Ggasagebi prezentacia
2.
kiTxvebze swori pasuxi
3.
jgufSi SeTanxmebuli muSaoba
4.
usmens da pativs scems sxvis azrs
5.
drois limitis dacva
gamarjvebuli
jgufis wevrebi, romelic daagrovebs met plusebs, miiReben smailebs.
|
9.davaleba (2wT.)
|
TxrobiT: ,,baqteriebi
da virusebi” wignSi-116gv.-ze.Ddasawerad kiTxvebze pasuxi da moswavlis
rveulSi savarjiSo 60 gv. ze.
|
10. resursebi
|
Jurnali, Tabaxis
furclebi da kalami, dafa da carci, proeqtori, buneba-me-3 klasis saxelmZRvanelo
r. axvlediani, m. bliaze (gamom. Bbakur sulakauri) . sqemebi da mikroskopi.
internet
resursebi: google.ge, Wikipedia,
powerpoint.
|
TviTSefaseba
1)
iyo Tu ara miznebis, aqtivoebisa da mosalodneli Sedegebis
Sesabamisoba?
2)
iyo Tu ara masalisa da TvalsaCinoebebis Sesabamisoba.
3)
Seesabameboda Tu ara moswavleTa organizebuloba (jgufuri
muSaoba) saswavlo mizans?
4)
iyo Tu ara gakveTilis droSi ganawileba swori?
5)
romelma aqtivobam gaamarTla da ratom?
6)
Mmoxerxda Tu ara moswavleTa daintereseba da CarTuloba?
7)
ra faqtorebma SemiSala\Semiwyo xeli miznis mixwevaSi.
8)
Aam gakveTilis xelmeored Catarebisas ras Sevcvlidi, rogor
da ratom?
9)
Mmivaღwie mizans?
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი და გვარი: ეთერ პაპუნაშვილი
პირადი ნომერი:13001003714
საგანი: ბიოლოგია
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო/მე-94
მოსწავლეთა რაოდენობა: 22 (სსსმ-არა)
გაკვეთილის თემა: მეიოზი. მეიოზის მნიშვნელობა.
გაკვეთილის მიზანი:
v მეიოზის პროცესის გაცნობა,
მისი ფაზების დახასიათება, მიტოზთან შედარება.
v მეიოზის
ბიოლოგიური მნიშვლელობის გარკვევა.
v სააზროვნო და თანამშრომლობითი უნარ-ჩვევების განვითარება
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზაციის ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ.)
|
1
|
გაკვეთილი იწყება მაპროვოცირებელი კითხვების დასმით:
ფიქრობთ , სქესობრივი გამრავლების დროს ,როგორ ინარჩუნებს
ორგანიზმი სახეობისათვის დამახასიათებელ ქრომოსომათა რაოდენობას გამეტების შერწყმის
შემდეგ?
|
გონებრივი იერიში
|
საერთო საკლასო
|
პროექტორი, კომპიუტერი
|
3წთ.
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება;
1. რა
არის გამრავლება, ჩამოთვალეთ მისი ფორმები.
2. რას
ეწოდება სქესობრივი გამრავლება?
3. რა
არის უსქესო გამრავლება, ჩამოთვალეთ მისი
ფორმები.
4. რა
არის მიტოზი, მისი ფაზების დახასიათება, ბიოლოგიური მნიშვნელობა.
5. რა არის ქრომოსომა, მისი ჰაპლოიდური
და დიპლოიდური ნაკრები
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება/ ფრონტალური კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
პროექტორი, კომპიუტერი
|
6 წთ.
|
3
|
მოსწავლეებს შევახსენებ მიტოზსა და გამრავლების
ფუნქციას ზოგადად და რომ მეიოზი არის სასქესო უჯრედების მომწიფების პროცესი.
ნახავენ მეიოზის
პროცესის ამსახველ ვიდეო რგოლს(იხ.
ლინკი https://www.youtube.com/watch?v=D1_-mQS_FZ0) |
ისტ-გამოყენება
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი, პროექტორი
|
5წთ.
|
4
|
1. დაალაგონ
სწორად სურათები მეიოზის ფაზების მიხედვით
II. პლასტელინის დახმარებით შექმნან შესაბმისი ფაზები აღწერონ ამ ფაზაში მიმდინარე
პროცესები.
III.
ამოიცნონ მითითებულ უჯრედს რამდენი ქრომოსომა ექნება მიტოზური და მეიოზური გაყოფის შემდეგ?
|
თანამშრომლობითი
|
ჯგუფური
|
თაბახის ფურცლები , პლასტელინი, პლომასტერები,
პლასტმასის თეფშები, პოსტერები, წებო
|
20წთ.
|
5
|
აიხსნება, რომ მეიოზი არის სასქესო
უჯრედების მომწიფების პროცესი , გავაცნობ
მის ფაზებს და მნიშვნელობას. ნახავენ შესაბამის ვიდეო რგოლს და საპრეზენტაციო
სლაიდშოუს
(იხ. დანართი 1)
|
მინი ლექცია /ახსნა-განმარტებითი
|
საერთო საკლასო
|
პროექტორი, კომპიუტერი, მეიოზის ილუსტრაცია
|
4 წთ
|
6
|
მოსწავლეები
ინდივიდუალურად შეავსებენ ცხრილებს და წარმოადგენენ
ნამუშევრებს.
|
პრაქტიკული
|
ინდივიდუალური
|
თაბახის ფურცლები და კალმი
|
5 წთ.
|
7
|
ბიოლოგიის წიგნიდან გვერდი 23 -ზე
,,მეიოზი, მეიოზის მნიშვნელობა,,
§3-ე; მოამზადეთ გვერდი 24-ზე მოცემული დავალებები და თანაკლასელებს
წარუდგინეთ პრეზენტაციის სახით.
|
წერითი(რეფერატის მომზადება)
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო: ბიოლოგია მე-9კლასი; ტრიასის გამომცემლობა (2012წ.),
|
1წთ.
|
8
|
მოსწავლეები შეავსებენ სქემას:
1. ვიცი; 2. გავიგე; 3. მინდა ვიცოდე;
v რჩევა მათ, ვისაც არ
უყვარს ბიოლოგიის გაკვეთილი.
|
შეფასება, თვითშეფასება
|
ჯგუფური,
ინდივიდუალური
|
შეფასების რუბრიკა
|
1წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: ე.ს.გ.
კვლ.IX.4. მოსწავლეს შეუძლიამონაცემთა
ანალიზი და შეფასება.
შედ ეგი თ
ვალ საჩინო ა,თუ
მოსწავლე :
v აანალ იზ ებს მო
ნაცემებს დ ა გამო
აქვს
დ ასკვნები;
მიმარ თ
უ
ლ ებას: ცო ცხალ ი სამყარ ო
ბიო ლო IX.6.
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მემკვიდრეობითობა
და ცვალებადობა,ჩამოაყალიბოს მემკვიდრეობითობის კანონები, იმსჯელოს გენეტიკის ნმიშვნელობაზე
სელექციასა და მედიცინაში.
შედეგი თვასლაჩინოა,
თუ მოსწავლე :
v ადგენს მიტოზისა
და მეიოზის მარტივ სქემებს, ადარებს შვილეულ უჯრედებში ქრომოსომების განაწილების კანონზომიერებებს და განმარტავს
მათ მნიშვნელობას;
შეფასება:
გაკვეთილის
შეფასების რუბრიკა
#
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
ქულები
|
1
|
იცის წინარე მასალა, უკავშირებს მეიოზის პროცეეს,
აღწერს მის ფაზებს და ალაგებს თანმიმდევრულად.
|
0-2
|
2
|
მსჯელობს მეიოზის ბიოლოგიური
როლის შესახებ.
|
0-2
|
3
|
ჯგუფთან ერთად
აანალიზებს სიტუაციას, მსჯელობს და წარმოადგენს სწორ ერთობლივ გადაწყვეტილებას.
|
0-2
|
4
|
ვიდეომასალაზე აკვირდება მეიოზის ფაზებს, ასახელებს და აღწერს.
|
0-2
|
5
|
ქმნის მეიოზის ფაზების ამსახველ მოდელს.
|
0-2
|
ხელმოწერა: ეთერ პაპუნაშვილი
თარიღი: 20.10.2017წ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий